31.05.2019Yazar: Berhan Berberoglu

1938 yılının Mart ayında İstanbul ziyaretlerini tamamlayan Büyük Önder, mübadillerin durumu merak ederek önce Karaağaç Köyü´ne daha sonra Mimarsinan´a ziyaretlerde bulunur. Mimarsinan´da yaptığı ziyaretten elimizde kalan üstteki resimde de görüldüğü gibi, Mustafa Kemal ATATÜRK´ün kahvesini yudumladığı yer, şu an restaurantımızın bulunduğu binanın bahçesidir. Bahçenin köşesinde halkla samimi sohbet eden Atatürk´e mübadillerin soruları vardır.


Malum mübadillerin en önemli sorunlarından birisi de Anlaşmaya göre Yunanistan´daki bıraktıkları kadar mal almaları gerekmesine karşın bunun karşılanamamasıdır. Gidenlerin şehirli gelenlerin köylü olması nedeniyle Rumların bıraktığı varlık Türklerin orada bıraktığı varlığı karşılayamamıştır. Bu nedenle tüm mübadillere eşit oranda mal dağıtımı yapılmıştır.

Bu sorunu kısaca özetleyen soru ise köylülerden birinden gelmiştir;

“Paşam, Yunanistan’da o kadar toprak bıraktık burada 6 dönüm yer verdin nasıl olacak bu iş?”

Paşa ayağa kalkar ve öne doğru iki adım atar denizi gösterek;

"İşte tapusuz toprak, ekmeğinizi oradan çıkaracaksınız” diye öğütler.

Ülkenin kaderini çizen büyük insan o gün bir köyünde kaderini çizmiş ve Mimarsinan ondan sonra bir balıkçı köyü olmuştur.

Kimliğinde Osmanlı ve Yeni Türkiye motifleri taşıyan bu güzide beldemizin en önemli tarih eserleri yeniden canlanmaktadır. Atatürk´ün bizi onurlandırdığı bahçe ve bina kimliğine uygun olarak restore edilmiştir. Restorasyonda tüm detaylar ince elenerek tek tek uygulanmıştır.

Fotoğrafta gördüğünüz Gazi Mustafa Kemal´in oturduğu sandalye ve kahvesinin üzerinde durduğu masa aslına uygun olarak ve siz değerli misafirlerimize hizmet vermek üzere yeniden yaptırıldı. Atatürk´ün arkasında gördüğünüz demir çitler bile aslı gibi yeniden özel demir işçilerine yaptırıldı.

Tarihe saygıyla selam veren bahçe düzenlemesinden, tarihi su kuyusunun yaşatılmasına, iç dekorasyon zemininde kullandığımız taşlardan, lavabo için araştırılarak bulunan ve 100 yaşını aşmış mermerlerden tutun, balıkçı kasabasına yakışır mutfağına kadar A´dan Z´ye her şey sizin tarih ile lezzeti bir arada yaşamanız için yeniden tasarlandı.