31.05.2019Yazar: Berhan Berberoğlu

PolarPro ND Filtrelere neden ihtiyaç duyarız?

Dronelar için en önemli konu hava şartlarıdır. Yağmurda lense gelecek damla harici çok fazla sorun yaşamasak bile mutlaka güzel rüzgarsız ve güneşli havaları tercih etmek zorunda kalıyoruz. Doğal olarak güneşli havanın en büyük handikabı patlak beyaz tonlar oalrak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında renklerin doğal hallerinin ekrana tam yansımaması da büyük bir engel teşkil ediyor. Bu yüzden her türlü hava şartına uygun olarak kullanacağımız filtreler bize büyük bir kolaylık sağlıyor.
 

Hangi havada hangi filtreyi kullanmalıyım?

Filtreler kodlarla sıralanmıştır. 4-8-16-32-64 diye koyalaşarak devam eden bir skala mevcut. Aslında bu sıralama havanın durumuna ve bulut-güneş orantısına göre sıralanıyor. Yani çok bulutlu bir havada kullanacaksak 4´ü, çok güneşli bir havada çekim yapacaksak 32´yi kullanmamız gerekiyor. Ama unutmayın dronenun shutter ve iso ayarlarının mutlaka düzgün ayarlanması gerekir, sadece filtre her şeyi çözmez. Kişisel deneyimlerinizle nerede ne kullanacağınızı çözdükten sonra filtreler vazgeçilmeziniz oluyor.
 

Videoda hangi filtre var?

İzlediğiniz video güneşin batış anında sudan yansıyan görüntülerden oluşuyor ve dikkat ettiyseniz direk güneşe doğru bir ilerleme söz konusu. Güneş arkamda olsaydı 8 numarayı takardım ancak güneşe doğru hareket ettiğim için 16 yı kullandım. Dikkat ederseniz 4K olmasına rağmen en ufak bir kırılma söz konusu değil. 

Hangi marka alınmalı?


Bu konuda çok fazla deneyimim yok, ben PolarPro ND Vivid modelini aldım ve çok memnunum. Gece çekimleri harici hava şartlarına uygun olarak her seferinde mutlaka kullanıyorum.