Günübirlik
28.07.2017Yazar: Berhan Berberoglu

Geziye başlamadan önce değinmem gereken ince bir husus var. 

"Motosikletlerin önceliği vardır. Trafikte, köprüde, feribotta. Onları görün ve yol verin. Unutmayın egzoz gazı ölümcül hastalıklara yol açar onu daha fazla teneffüs etmemize engel olun."

 

 

Feribotlarda, köprülerde ve trafikte motosiklet kullanıcılarına karşı daha nazik olmak gerektiği bildiğimiz kadar, biz motosiklet kullanıcıların da bu konuda azami gayret göstermesi ve genel trafik kurallarını sorgusuz uyması çok önemlidir. Bunu neden söyledim, son zamanlarda ana haberlede yer almaya başlayan motosiklet kazaları ve ölümler gerçekten çok acı. Her sezon başlangıcında yüzlercesine rastladığımız bu haberlerin son bulmasını temenni ediyoruz..

 

Gelelim günübirlik Kapıdağ Yarımadası gezimize.. Yenikapı Bandırma feribot biletini önceden ekonomik olarak gidiş dönüş alarak bütçeyi neredeyse bedavaya getirebilirsiniz. Sabah 9´da Bandırma´da olmak ve neredeyse yarımadanın girişine sadece 10 kiilometre mesafeye kadar hızlı bir şekilde ulaşmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Aşağıda haritada göreceğiniz üzere rota üzerinde çok sert olmayan araziler mevcut.  

 

 

Kirazlı Manastrı - Kapıdağ Yarımadası 🗿

Berhan.net 🗿 (@berhanberberoglu)´in paylaştığı bir gönderi ()

 

 

 

Kirazlı Manastrı 🗿

Berhan.net 🗿 (@berhanberberoglu)´in paylaştığı bir gönderi ()

 

 

Yarımadanın girişinden henüz Erdek´e ulaşmadan sağa dağa doğru çıkan yoldan yarım adayı tam ortadan ikiye bölerek karşı yakasına geçebileceğiniz ve üzerinen Gölet ile Kirazlı Manastrı´nın olduğu güzergah zemin açısından sıkıntılı olsada gayet keyifli bir sürüş imkanı verecektir. Zeminin kum olması sebebiyle zorlanacağınız bu rota size ağaç koridorları ve harika manzaralar sunacak. Tarihi ve doğal noktaları gördükten sonra kırmızı soğanın icat edildiği toprakları geçip, kiraz bahçelerine selam verdikten sonra Ballıpınar Köyü´ne ulaşacaksınız. Ballıpınar yarımadanın diğer ucu, kıyı şeridini takip ederek Erdek´e kadar yüzlerce viraj, onlarca koy ve manzara seyrederek ilerleyebilirsiniz. Yol çalışmaları devam ediyor, lütfen bu noktalarda zemine dikkat.

 

 

 

Kirazlı Manastrına neden kirazlı dedikleri ortada.. Burada sadece kırmızı soğan yok, fazlasıyla kiraz ağacı da var.. 🗿

Berhan.net 🗿 (@berhanberberoglu)´in paylaştığı bir gönderi ()

 

 

 

Ballıpınar Köyü - Erdek 🗿

Berhan.net 🗿 (@berhanberberoglu)´in paylaştığı bir gönderi ()

 

Erdek´e kadar bir çok yerleşim yeri mevcut, ancak yinede siz kendinizi riske atmayın ve dolu depoyla giriş yapın yarımadaya. Çok fazla kilometre yapmayacağınız için sizi her türlü kurtaracaktır. Erdek sahilde hiç fena sayılmayacak mekanlar mevcut, dinlenmek için merkeze inmenizi tavsiye ederim. Erdek´ten çıktıktan sonra daha önce bahsettiğim Kyzikos - Hadrian Tapınağı var. Kalıntılar bakımsız ve yerlerde, hatta içeri motorla bile girebilirsiniz. Tarihi dokuya zarar vermeden hareket etmemiz önemli.

 

 

 

Kyzikoz - Hadrian Tapınağı.. 🗿

Berhan.net 🗿 (@berhanberberoglu)´in paylaştığı bir gönderi ()

 

 

Dönüş yolunda vakit durumunuza göre yarımadanın diğer tarafını gezip parkuru bitirebilirsiniz. Akşam feribotuyla geri dönüleceği için bol bol vakit kalıyor, önemli olan bunu iyi organize etmek. Çok farklı manzaralar bulacağınız diğer kısımdan Ballıpınar´a kadar tekrar ulaşmak mümkün. Ben rotayı aynı yoldan dönüş olarak çizdim. İyi seyirler.