Kuzey
24.08.2016Yazar: Berhan Berberoğlu

Bayram ziyareti bahanesiyle gidilmesi gereken Küçükkuyu´ya olabilecek en iyi sürüş rotasıyla ulaşmak adına öncelikle Tekirdağ Uçmakdere´den sırasıyla Saklıdere, Mürefte ve Şarköy üzerinden Gelibolu´ya ulaşarak feribot ile Lapseki´ye geçilmesinden oluşmaktadır.
 

 

Uçmakdere hepimize günaydın diyor.

Berhan.net (@berhanberberoglu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

 

 

 

Hemen hemen her Trakya rotasında mutlaka yer alan Uçmakdere Mevkii hem yollarının asfalt olması hem de mükemmel bir coğrafyaya sahip olması adına rotayı güzelleştiren önemli bir unsurdur. Özellikle TEM veya E5 sıkıcılığından bizi kurtaran bu rota seyahati renklendirmesinin yanında tertemiz orman ve deniz kokusuyla bize eşsiz bir macera sunuyor.

Lapseki´ye geçtikten sonra genel olarak Avrupa kıtasından yer alan şehitlikleri ziyaret etme alışkanlığımıza Anadolu Yakası´nda da var olan şehitlikleri eklemek adına Kumkale Şehitliği´ni ziyaret etme fırsatı yakalamış oldum. Komple bir bataryanın yattığı bu arazi insanı duygusal yolculuğa çıkmaktan alı koyamıyor.

 

 

Kumkale Şehitliği´nden sonra Ege kıyısından ayrılmadan Yeniköy´e ulaştım. Sazlıkların arasından giden yolu takip ettiğimde ulaştığım Papaz Plajı sonrası rotam Geyikli - Dalyan oldu. İlk ziyaret sonra Dalyan üzerinden Ayvacık´a ulaşmak meşaketliydi. Orman yoluna girmeyi tercih etme sebebiyle toplamı 2 saat sürecek güzergahı yaklaşık 4 saatte aldım. İnanın Kaz Dağları´nın gördüğüm an büyük sevince boğuldum. O kadar uzun ve sessiz bir yoldu ki, 2 saat sonunda ilk insana denk geldim. Anladım ki köye yakın bir yerden geçiyorum ve hemen akabinde yolun züerinde yatan bir arkadaşı yoldan çekilmesi için ikna etmek zorunda kaldım.

 

 

 

 

Müsade alana kadar canım çıktı..!!

Berhan.net (@berhanberberoglu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

Küçükkuyu Dayı ziyaretim sırasında CNN Türk´te yer alan bir belgeselde Kapıdağ Yarımadası´ndan bahsettiği an oraya gitmem gerektiğine karar verdim. Çok daha kolay yollardan Bandırma ulaşmak varken ben Kaz Dağlarının serinliği sonrası Kalkim, Hamdibey, Yenice, Çan ve Biga üzerinden gitmeyi tercih ettim. İnanın bana her motor kullanıcısının mutlaka yapması gereken bir rota.

 

 

 

  

Kapıdağ Yarımadası´na girişte yer alan benzinlikte sohbet ederken yarımadada gezilmesi gereken yerleri sırasıyla yazdılar. Başta Kyzikos Antik Kalıntıları olmak üzere, Gölet ve Kirazlı Manastırı mutlaka görülmesi gereken listesinin başıydı. Açıkcası Kyzikos´un ardından gayet güzel ve keyifli bir orman sürüşü sonucu yarımadanın orta kısmında var olan gölet ile Kirazlı Manastırı´nı görme fırsatım oldu. Manastırdan sonra Ballıpınar´a ulaştım. Ballıpınar sonrası yarımadanın neredeyse tamamını kıyı şeridinden takip ederek tekrar Erdek´e ulaştım ve rotayı tamamladım.

 

 

 

 

Kyzikos Antik Kalıntılarını unutmadım, daha önceki yazımda detayları var. Motorla gezilebilen Türkiye´deki tek kalıntı. Durumunu varın siz düşünün.

 

Kuzey Ege - Kapıdağ Yarımadası Rota