Vespa
02.07.2016Yazar: Berhan Berberoğlu

Sanırım ilkleri bu kadar özel yapan durum bir daha asla yaşanamayacak kadar ölümsüz ve özel olmalarıdır. Motor serüvenine ilk adım atışım olarak işaretlediğim Vespa GTS 250ie rengi, dokusu ve hazzıyla kendini ölümsüz listesinin başına yazdırdı. 

 

Şöyle 3-5 bin liralık bişey alalım, ne kadar eski olursa olsun oturur yaparız, boyarız, tamir ederiz kavgalarından (Motoru birlikte aldığımız sevgili Cem ile ciddi anlamda az kavga etmedik.) sonra ulaştığım Vespam, bu modelin ilk üretildiği tarih olan 2006 model. Burada özel bir durum söz konusu 2006 model GTS´lerin hepsi İtalya´daki fabrikada üretildi ve yeni nesil tüm adaşlarına taş çıkarır halde halen serüvenlerine devam ediyor.

 

Vespa tarihi geçmişinde çok normal karşılanan bu durum (uzun ömürlü ve dayanıklı olma durumu) son dönem teknolojilerinin motor dünyasına da bulaşmasından ve pazar payının genişleme çabalarına karışan uzakdoğu üretimlerinin Vespa´larda parça parça da olsa yer alması eskiyi gerçek anlamda aratır hale getirdi.

 

Doğal anlamda büyük bir aşkla bağlandığım Vespamın arada bir emanetçi abimde kalmasından sonra tekrar benimle buluşması ve serüvenimizin devam ediyor olmasının hazzını kelimelerle ifade edemem. Giyim tarzından üzerinde kullandığım tüm ekipmanlara kadar her şeyiyle özel olan Vespamla önümüzdeki günlerde kısa da olsa bir Ege Turu düzenleyeceğim. Umarım bol bol fotoğraf çeker sizinle paylaşma fırsatı yakalarım.