Yeşil
2.07.2016 Yazar: Berhan Berberoğlu

İstanbul´a yakın haftasonu kaçamağı yapacağınız botanik bir bahçe olan Yeşil Mavi Yol her santimetresinde farklı bir koku ve lezzet barındıran efsanevi bir rota. Fotoğraf makinası, kamera vb tüm ekipmanları fazlasıyla yanınızda bulundurun ve rotanın keyfini çıkarın. 

Karamürsel tarafına geçiş için artık 2 farklı alternatifiniz var. Yeni köprü veya Eskihisar Topçular Feribotu sizi Avrupa yoğunluğundan Anadolu rahatlığına taşıyacaktır.

 

Karamürsel şehir merkezie ulaştıktan sonra Başdeğirmen Alabalık Tesislerini bulmak gayet kolay, Yol üzerinde yeni köprü manzarasına körfez manzarası karışıyor ve güzel kareler için olanak sağlıyor. Motosiklet gezileri içinse rotanın ne kadar doğru bir rota olduğunu hissedeceksiniz. Alabalık Tesislerinde kahvaltı gayet başarılı kesinlikle tavsiye ederim.


 

 

 

Kahvaltı noktası..

Berhan.net (@berhanberberoglu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

Kahvaltıdan sonra rota üzerinden hareketle bol virajlı yolları tüketerek deniz seviyesine yakın düzlüğe inmeniz gerekiyor. Burada sizi tarihi Valide Köprü karşılayacak.

 

 

Valide Köprü, Türkiye´de görüp görebileceğiniz bir çok benzeri köprüden biri, bu coğrafyada yer alma amacını keşfetmek zor değil. Yapıldığı tarihlerde o bölgenin güzide yerler olması neticesinde bir çok eski yapı ve doğal bitki örtüsü kendini koruyabilmiş, umarım köprüden sonra imar çalışmaları buralara uğramaz.

Rota üzerinde bir çok botanik bahçe var. Özellikle bazı çiçek türleri ve bitki yapıları buraya taşınarak denemeler yapılmış. Bunun sonucu da bize arı kovanlarının yoğunluğu olarak yansıyor. Kaskın vizörünü açık tutmamanız çok önemli. Lütfen buna azami dikkat gösterin. Aynı durum araçlar için de geçerli, pencerelerinizin açık olmasını ve dışardaki müthiş temiz havayı teneffüs etmenizi çok isterim ama arı tehlikesini mutlaka göz önünde bulundurun.

Ormanlık alanda seyahat ederken İznik Gölü´yle ilk karşılaşmanız aşağıda fotoğraftaki görüntüyle oluyor. Mükemmel bir görüntü olduğunu belirtmem yanlış olmayacaktır. Zemin orman yolu şeklinde ama sıkmadan devam etmenizi sağlayacak kadar da düzgün.

 

Orman yolunu takip edip yarımadanın yaylalarına doğru köyleri tüketerek devam ettiğiniz rota üzerinde sizi her dakika yeni bir sürpriz karşılıyor. Yaşlı ağaçların köklerinin yollara döküldüğü bazı sahneler metrelerce devam edebiliyor.

 

 

Termale doğru ilerleyen rota üzerinde dağ keçilerinden bir sürünün yolunuzu kesmesi içten bile değil. Yol eşkıyaları muamelesi yapmayın sakın onlara. O coğrafayanın gerçek sahipleri onlar.

Atatürk Termal Köşkü ziyareti ile ikinci mola durağımıza ulaştık. Burada iyi dinlenmenizi tavsiye ederim çünkü birazdan zor bir parkur bizi bekliyor olacak.

 

 

Demlemece Yaylası ve Dipsiz Göllere ulaştığımız ormanlık arazi yolu stabilize olmasına rağmen araba ile seyahat için de gayet uygun. Yaylalara ulaştığınızda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Yoğun ormanlık ve dağlık arazinin oratasında dev bir boşluk sizi karşılıyor. Gezinin belki en önemli noktalarından biri de burası. Özellikle göllerin tabelasını gördüğünüzde mutlaka uğrayın es geçmeyin, üşenmeyin.

 

 

İstanbul´a bu kadar yakın Karadeniz Yaylalarını aratmayacak coğrafyaların bulunması büyük şans. Bu fırsatı kaçırmamınızı umuyorum. Biz gezerken çok keyif aldık, brifingler verdik ve müthiş bir gün geçirdik.

 

 

Ne anlatıyorsun bu kadar hayırdır?

Berhan.net (@berhanberberoglu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

 

Şimdiden iyi eğlenceler.